Pamięć i Tożsamość

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: poniedziałek, 14 październik 2024 Maria Soska Drukuj

 

Uroczystość patriotyczno-religijna w Charzewicach

13 października (w niedzielę) uczniowie: Katarzyna Toboła i Dawid Styczeń z naszej szkoły reprezentowali nas podczas gminnej uroczystości patriotyczno – religijnej, która odbyła się na cmentarzu wojennym nr 290 z okresu I wojny światowej w Charzewicach.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą Różańca świętego, po czym delegacje samorządowe i szkolne przed kamiennym obeliskiem złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych w tych okolicach 19 listopada 1914 roku. Na cmentarzu nr 290 spoczywa 109 żołnierzy armii austriackiej i 52 żołnierzy armii rosyjskiej. Są wśród nich także Polacy, którzy zmuszeni zostali przez zaborców do walki przeciwko sobie, po dwóch stronach frontu.

 

 

Uroczystość na Mogile w Woli Stróskiej

29 września, na placu leśnym koło szpitalika partyzanckiego AK, na wzgórzu Mogiła, odbyły się uroczystości patriotyczno – rocznicowe, związane z 80 – rocznicą krwawego ataku niemieckiego na szpitalik leśny i przebywających tam partyzantów.

W ramach przedsięwzięcia „Szkoła pamięta” uczniowie: Katarzyna Toboła, Oliwia Mikołajczyk, Krystian Ziółkowski i Dawid Styczeń z opiekunem odwiedzili  27 września w piątek miejsca pamięci poległych partyzantów w Woli Stróskiej. Uczniowie porządkowali pomniki, zapalili znicze i oddali honory poległym 5 października w 1944 roku partyzantom. W otoczeniu malowniczej leśnej przyrody, młodzież dzieliła się wiedzą, o Mogile, którą otrzymała od swoich bliskich - rodziców i dziadków. Był to wspólnie spędzony czas, w miłej i wyjątkowej atmosferze.

W niedzielę 29 września, nauczyciele z naszej szkoły złożyli kwiaty przed pomnikiem Władysława Mossoczego - lekarza z Krakowa i uczestniczyli we Mszy świętej polowej, którą odprawił ks. Paweł Mikulski – proboszcz parafii pw. św. Idziego opata i dziekana dekanatu zakliczyńskiego.

Patriotyczna uroczystość  80. rocznicy pacyfikacji wsi i bitwy w Jamnej

22 września b.r. w niedzielę obchodziliśmy uroczyście w Jamnej, 80-tą rocznicę pacyfikacji wsi w 1944 i partyzanckiej bitwy Batalionu „Barbara” 16 pułku piechoty Armii Krajowej. W tej religijno – patriotycznej uroczystości brał udział poczet sztandarowy szkoły w składzie: Katarzyna Toboła, Oliwia Mikołajczyk, Krystian Ziółkowski i Dawid Styczeń – uczniowie Technikum i Liceum.

Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem poległych, odbył się Apel Pamięci, następnie liczne delegacje szkół – również nasza złożyły wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Asystę stanowiły poczty sztandarowe i Strażacka Orkiestra Dęta z Filipowic, zebrani uczestniczyli w Eucharystii, w intencji poległych i zamordowanych. Po mszy złożono kwiaty w Dolinie Męczeństwa, gdzie obok na polanie odbył się pokaz rekonstrukcyjny fragmentu bitwy w wykonaniu Bractwa rycerskiego „Wataha” z Tarnowa.

Udział młodzieży w jamneńskich uroczystościach to lekcja patriotyzmu, który wyraża się właśnie w przywiązaniu do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej, w szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli. Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej oraz przygotowuje do życia w społeczeństwie. Wpływa na kształtowanie więzi z rodzinnym regionem oraz przygotowuje młode pokolenie do pełnienia ról prospołecznych.

Znak Patriotycznej Pamięci

w roku szkolnym 2023/2024

Relacja z obchodów 233. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tegoroczne obchody 233. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja w naszej gminie rozpoczęto Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. św. Idziego opata w Zakliczynie, którą odprawił proboszcz parafii ks. Paweł Mikulski.

Po mszy, poczty sztandarowe szkół i mieszkańcy przeszli pod pomnik  św. Jana Pawła II gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Zakliczyna. Następnie władze samorządowe wraz z burmistrzem Gminy Dawidem Chrobakiem, wiceprzewodniczącą powiatu tarnowskiego Ireną Kusion i przewodniczącym Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego – Arkadiuszem Mularczykiem złożyli kwiaty, a przedstawiciele szkół zapalili lampiony pamięci przed pomnikiem Karola Wojtyły - papieża Polaka.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Ania Wieloszyńska, Oliwia Mikołajczyk, Kasia Toboła, Gabrysia Lasota, Szymon Michalik i Dawid Styczeń.

 

a1

  

 

5 marca br. szkol. Poczet Sztandarowy reprezentował szkołę w gminnej uroczystości i manifestacji patrityczno-religinej. Uczestniczyliśmy we mszy świętej w intencji poległych Żołnierzy Wyklętych w prafii p.w. św. Idziego w Zakliczynie a po mszy na cmentarzu parafialnym, przy grobie kapitana Jana Dubaniowskiego "Salwy", który zginął w Rudzie Kameralnej, braliśmy udział w oficjalnej ceremoni złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. 

 Kąśna 1  Kąśna 2 Kąśna 3

 Dzięki uprzejmości p. Ryszarda Zabielnego z-c dyrktora Centrum Paderewskiego, zwiedziliśmy także dwór - stałą ekspozycję mebli oraz przedmioty użytkowe należące do kompozytora.

Kąśna 6 Kąśna 8 Kąśna 9

 

Święto Patrona Szkoły 10 listopada 2023 r.

„Nie niewolnicy to byli do boju ciągnięci, lecz dobrowolni ofiarnicy […]. Ze światłem idei  w głowach, z ogniem miłości w sercach, głowy i serca nieśli bardzo wysoko. Byli silni, śmiali i gwarni. Czy uwierzysz…? — byli szczęśliwi." pisała Eliza Orzeszkowa. Mając na uwadze tę mądrą myśl pisarki, serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji, która opowiada o historycznych, rocznicowych i patriotycznych wydarzeniach w pierwszym półroczu, w których uczestniczył poczet sztandarowy, wzorowo prezentując symbol naszej szkoły – Sztandar i reprezentując społeczność szkolną. 

a

c

d

e

f

 g

h

b 

Zbiorowa pamięć kształtuje wspólną tożsamość.

“Gdy zapłonął nagle świat, równym rytmem młodych serc bezdrożami szli by walczyć o twój dom wśród zielonych pól, o nowy dzień" 

Pielęgnowanie pamięci przeszłości skłania do refleksji i zastanowienia nad przyszłością. W jaki sposób historie zmarłych i zabitych w słusznej sprawie budują naszą tożsamość ?. Bezsprzecznie zbiorowa pamięć i kultura historyczna  kształtuje wspólną tożsamość.

Listopad, to miesiąc, który jest czasem szczególnej zadumy, łączy wszystkich potrzebą wspominania, upamiętniania, oddawania czci i honoru. Dlatego też z atencją odwiedzaliśmy groby – „Pomniki pamięci”, na których zapaliliśmy symboliczne znicze, składaliśmy kwiaty oddając hołd niekwestionowanym bohaterom, którzy walczyli w imię wolności, sprawiedliwości, godności i wielkiej prawości. Świadomość przynależności do zbiorowości, która radziła sobie w tak bardzo trudnych czasach i mierzyła się z sytuacjami granicznymi, sprzyja budowaniu wiary w siebie i poczucia skuteczności: „potrafię, umiem, dam sobie radę”. Niezwykła ich postawa, odwaga i siła życiowa pomaga tworzyć obraz siebie.

Relacja fotograficzna z uroczystości patriotyczno-religijnych w roku szkolnym 2022/2023

6 ZAKLICZYN

5 SŁONA

4 CHARZEWICE

3 Wola

2 JAMNA 25 09

1 RUDA 11 9

Odsłony: 2176