Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
PDF - LISTA KSIĄŻEK ZAKUPIONYCH W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA
Pięknie dziękuję Uczniom Technikum, za pomoc w opracowaniu technicznym zakupionych nowości wydawniczych.
220 książek opieczętowano, raz pieczatką projektu i w trzech miejscach pieczatką biblioteki: na stronie pierwszej przy tytule, w środku egzemplarza i na ostatniej stronie książki. Nadano każdej książce numery inwentarzowe i sygnaturę - indywidualny numer książki, który określa jej lokalizację oraz położenie w zbiorach biblioteki:))
Zapraszamy do wypożyczania nowości wydawniczych, czytania i dzielenia się opinią na temat treści zakupionych książek
Uroczyste Wręczenie Nagród w Konkursach
Promujących Czytelnictwo
6 grudnia, w dniu św. Mikołaja, patrona dzieci i młodzieży, odbyło się uroczyste wręczenie nagród finalistom oraz wyróżnionym uczniom w szkolnych konkursach promujących czytelnictwo, organizowanych przez bibliotekę w roku szkolnym 2024/2025.
Pierwszy z konkursów, plastyczny, nosił tytuł Poznajmy się w bibliotece – moje miejsce spotkań nie tylko z książką. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać projekt przestrzeni czytelniczo-bibliotecznej w dowolnej technice plastycznej lub graficznej. Zwycięzcami zostali: Nikodem Kras – I miejsce, Krzysztof Wiśniowski – II miejsce oraz Kacper Mordarski – III miejsce. Wyróżnienia otrzymali Filip Wielek, Piotr Krakowski i Grzegorz Baniak.
Drugi konkurs, zatytułowany Selfie w mojej domowej biblioteczce polegał na wykonaniu zdjęcia kącika bibliotecznego z ulubioną książką w domowej lub wspólnej przestrzeni, sprzyjającej miłemu spędzaniu czasu w rodzinnej lub koleżeńskiej atmosferze. Zwycięzcami tego konkursu zostali: Julia Sapała – I miejsce, Natalia Figiel – II miejsce oraz Michał Warchałowski – III miejsce.
Finaliści konkursów oraz wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody promujące czytelnictwo z rąk Dyrekcji Szkoły i Komisji Konkursowej. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami, a opiekunowie, Pani Mariola Mężyk i Pan Dawid Kosakowski, otrzymali podziękowania za przygotowanie uczniów z Technikum do konkursów.
Wspólne zdjęcia oraz słodkie upominki wręczone przez św. Mikołaja były miłym akcentem na zakończenie uroczystości. Wręczenie nagród i spotkanie stanowiło również podsumowanie projektu bibliotecznego pod hasłem „Biblioteki łączą, wiążą społeczność”, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
KONKURSY ROZSTRZYGNIĘTE:))
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że konkursy zorganizowane przez szkolną bibliotekę w październiku w ramach obchodów święta bibliotek szkolnych, zostały rozstrzygnięte. Konkursy, które przeprowadzono od 4 do 30 października 2024 r. skierowane były do uczniów Technikum ZSP.
Prace, które wpłynęły na konkurs były ciekawe, pomysłowe i twórcze. Powołane przez bibliotekę Jury, kierując się wymogami formalnymi doceniło kreatywność, oryginalność, pomysłowość, estetykę wykonania uwzglednienie tematu konkursu.
Pierwszy konkurs pt. "Poznajmy się w bibliotece" - moje miejsce spotkań nie tylko z książką, dotyczył wykonania projektu przestrzeni czytelniczo bibliotecznej techniką plastyczną lub graficzną. Jednym z celów konkursu było rozwijanie aktywności twórczej uczniów klas 1-5 techników (głównie budowlanych) w zakresie projektowania i aranżacji wyjątkowej przestrzeni jaką jest biblioteka.
Prace konkursowe oceniła komisja w składzie:
Przewodnicząca - mgr Urszula Krakowska
Członkowie: mgr Anna Wypasek-Śledź, mgr Joanna Dobrzańska, mgr Jacek Kułaga
W kategorii szkolnego konkursu pt. "Poznajmy się w bibliotece" - moje miejsce spotkań nie tylko z książką.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce Nikodem Kras uczeń klasy 2 TBM
II miejsce Krzysztof Wiśniowski uczeń klasy 2 TBM
III miejsce Kacper Mordarski uczeń klasy 2 TBM
Wyróżnienia otrzymali:
Filip Wielek uczeń klasy 2 TBM
Piotr Krakowski uczeń klasy 2TBM
Grzegorz Baniak uczeń klasy 3 TBM
Opiekunem merytorycznym uczniów w konkursie był Pan Dawid Kosakowski
Drugi konkurs pt. "Selfie w mojej domowej biblioteczce" i "Selfie" zdjęcia z ulubioną książką, dotyczył wykonania jednego "zdjęcia" w domowej lub wspólnej przestrzeni czytelniczej gdzie można czytać i miło spędzić czas w rodzinnej lub przyjacielskiej atmosferze. Jednym z celów konkursu było rozwijanie aktywności i twórczej ekspresji uczniów klas 1-5 techników w zakresie tworzenia wygodnego, idealnego miejsca spędzania czasu z książką.
Prace konkursowe oceniła komisja w składzie:
Przewodnicząca - mgr Urszula Krakowska
Członkowie: mgr Anna Wypasek-Śledź, mgr Joanna Dobrzańska, mgr Bernadetta Krupa
W kategorii szkolnego konkursu pt. "Selfie w mojej domowej biblioteczce" i "Selfie" zdjęcie z ulubioną książką we wspólnej przestrzeni czytelniczej.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce Julia Sapała uczennica klasy 3 TTG
II miejsce Natalia Figiel uczennica klasy 3 TTG
III miejsce Michał Warchałowski uczeń klasy 3 TTG
Opiekunem merytorycznym uczniów w konkursie była Pani Mariola Mężyk
Zwycięzcy i wyróżnieni uczniowie otrzymują nagrody promujące czytelnictwo. Nagrody zostaną wręczone 6 grudnia w święto Mikołaja patrona Dzieci i Młodzieży.
Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie GRATULUJEMY:))
Protokół konkursu: Selfie w mojej domowej biblioteczce ; Selfie z ulubioną książką
Protokół konkursu: Poznajmy się w bibliotece - moje miejsce spotkań nie tylko z książką
Pamięć i Tożsamość
Uroczystość patriotyczno-religijna w Charzewicach
13 października (w niedzielę) uczniowie: Katarzyna Toboła i Dawid Styczeń z naszej szkoły reprezentowali nas podczas gminnej uroczystości patriotyczno – religijnej, która odbyła się na cmentarzu wojennym nr 290 z okresu I wojny światowej w Charzewicach.
Uroczystość rozpoczęła się modlitwą Różańca świętego, po czym delegacje samorządowe i szkolne przed kamiennym obeliskiem złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych w tych okolicach 19 listopada 1914 roku. Na cmentarzu nr 290 spoczywa 109 żołnierzy armii austriackiej i 52 żołnierzy armii rosyjskiej. Są wśród nich także Polacy, którzy zmuszeni zostali przez zaborców do walki przeciwko sobie, po dwóch stronach frontu.
Zakończenie Roku Szkolnego
W piątek 21 czerwca zakończył się rok szkolny 2023/2024, było pięknie i uroczyście.
Kiermasz
Kiermasz
używanych podręczników
w roku szkolnym 2024/2025
19 września w czwartek odbył się w naszej szkole w czytelni kiermasz książek - używanych podręczników ogólnych do technikum, liceum i szkoły branżowej oraz książek zawodowych. Jest to akcja, która w naszej szkole odbywa się od kilkunastu lat i cieszy się niesłabnącym powodzeniem zarówno u sprzedających jak i kupujących. Wczoraj na kiermaszu wiele książek znalazło nowych właścicieli. Mamy nadzieję, że zakupione książki zawodowe i podręczniki ogólne, będą dobrze Wam służyły w nowym roku szkolnym!. Akcja była poprzedzona informacją o terminie jej przeprowadzenia, odbyło się spotkanie z uczniami sprzedającym, na którym przygotowano książki do sprzedaży, stanowiska dla sprzedających wraz z wyodrębnioną przestrzenią dla kupujących uczniów i rodziców.
Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie, organizację i przeprowadzenie akcji w dniu 19 września, oraz wszystkim uczniom za udział w kiermaszu
Mottem 11 edycji kiermaszu towarzyszyło hasło: "Daj długie życie książkom - podręcznik to też książka, która uczy i inspiruje do działania".
Wycieczka
NAGRODA - wycieczka do Warszawy – zwiedzanie Belwederu i Sejmu RP
19 czerwca, na zaproszenie Poseł na Sejm RP Pani Anny Pieczarka, zespół pocztu sztandarowego Liceum Ogólnokształcącego i Technikum wraz z uczniami Szkół Podstawowych z Zakliczyna, Filipowic, Faściszowej, Gwoźdźca, Wróblowic, Paleśnicy i Stróż wraz z opiekunami P. Marią Soską, P. Waldemarem Chrobakiem, P. Ireną Flakowicz, P. Stanisławem Ramianem, P. Dariuszem Stojowskim, P. Bożeną Głowacką, P. Kamilą Machetą, P. Marzeną Curyłło, P. Małgorzatą Rudnicką, P. Dorotą Pachotą oraz P. Sylwią Kowalik i P. Anną Mastalerz z urzędu gminy wzięli udział w wyjątkowej wycieczce – nagrodzie za wzorową postawę i bardzo dobre wyniki w nauce. 115 uczestników wycieczki zwiedziło pierwszą rezydencję Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz wizytowali najważniejszą instytucję demokratycznego państwa prawa - Sejm RP. Organizatorem wycieczki był Burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak, koordynatorem była Pani Agnieszka Malisz z urzędu gminy Zakliczyn.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Belwederu - klasycystycznego pałacu w Łazienkach Królewskich. W dolnej części budynku oglądaliśmy wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Prezentowane w gablotach pamiątki i artefakty, plakaty, druki, związane z osobą marszałka świadczą, że był postrzegany za życia jak i po śmierci jako wielki człowiek walczący o niepodległą i suwerenną Polskę. W górnej części rezydencji zwanej mieszkalną zwiedziliśmy: osobisty gabinet marszałka wraz z jego prywatnym salonikiem, salę zieloną, marmurową, malinową, kominkową i najbardziej reprezentacyjną salę pałacu zwaną Pompejską.
Alejami ujazdowskimi udaliśmy się do Sejmu RP. Zwiedzanie odbyło się w dwóch grupach, po spełnieniu wszystkich formalnych procedur, przeszliśmy podziemnym korytarzem do sali w której zaprezentowano nam makietę kompleksu budynków Sejmu i gmachu Senatu, udaliśmy się na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu, gdzie uczniowie wysłuchali ciekawych informacji dotyczących historii polskiego parlamentu oraz pracy posła. W holu głównym Sejmu na pierwszym piętrze zapoznano młodzież z tablicą upamiętniającą Posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, w dolnym holu uczniowie obejrzeli dawne laski marszałkowskie – symbole władzy marszałka Sejmu i Senatu.
Ostatnim punktem pobytu naszej wycieczki była kultowa kawiarnia „Czytelnik” przy ul. Wiejskiej. Założycielką restauracji była Maria Iwaszkiewicz, pisarka, felietonistka i redaktorka wydawnictwa po tą samą nazwą. W 1957 roku Iwaszkiewiczowie przekształcili zwykłą stołówkę w kawiarnię, która stała się miejscem spotkań, wszystkich, którzy potrzebowali "oddechu myśli" bez państwowego nadzoru i cenzury. W kawiarni spotykali się ówcześni polscy literaci, poeci, artyści, profesorowie, dziennikarze, filmowcy, aktorzy, współpracownicy wydawnictwa i intelektualiści - cyniczni względem komunistycznej rzeczywistości. Kawiarnia do dziś zachowała niezmieniony wystrój i klimat, który przyciąga współczesnych artystów, dziennikarzy i polityków. W kultowej restauracji zjedliśmy smaczny dwudaniowy obiad z deserem.
Obiad dla uczestników wycieczki ufundował Pan Marek Jakubas właściciel Firmy Transportowo Usługowej EURO – BUS. Wyrażamy ogromną wdzięczność za wsparcie finansowe i fantastyczną podróż oraz wielkie słowa uznania dla kierowców - pierwsza klasa !!!.
Pełni wrażeń i pozytywnych emocji o godz. 16:30 udaliśmy się do autokarów. Droga powrotna upłynęła nam bardzo szybko, w miłej i rozśpiewanej atmosferze:))