Sprawozdanie

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: czwartek, 07 lipiec 2022 Maria Soska Drukuj

 

SPRAWOZDANIE  Z  BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ  

za rok szkolny  2022/2023

 

I. DANE DOTYCZĄCE UDOSTĘPNIANIA dokumentów bibliotecznych

Liczba zapisanych uczniów w bibliotece: 517 (wrzesień 2022)

Liczba czytelników-uczniów: 224

Liczba ogółem wypożyczonych książek przez czytelników-uczniów: 531

Liczba wypożyczeń na jednego czytelnika-ucznia: 2,37%

 kliknij_STATYSTYKA CZYTELNICZA

Wypożyczanie prezencyjnie (na miejscu) według rejestru w księdze czytelni: 360 dokumentów, głównie pomocy egzaminacyjnych do diagnozowania wiedzy przed maturą i na egzaminie dojrzałości.

II. Działania biblioteki szkolnej wspierające proces edukacji.

03.09.2022 (sobota) Gminne Narodowe Czytanie. Uczestniczyłam z grupą uczniów z klasy 1 i 2 LO i 1 TG wydarzeniu kulturalnym, które odbyło się w Lusławicach. Zwiedziliśmy arboretum kompozytora wraz z przewodnikiem, który przybliżył nam historię pięknej ogrodowej przestrzeni w której wypoczywał i tworzył Krzysztof Penderecki. W ogrodowej scenerii wysłuchaliśmy fragmentów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, w wykonaniu uczniów naszej szkoły i zaproszonych gości. Na zakończenie skorzystaliśmy z możliwości zwiedzenia ekspozycji multimedialnej pt. „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku” w budynku Europejskiego Centrum Muzyki. W Lusławicach spędziliśmy miło czas i uczestniczyliśmy w wyjątkowym wydarzeniu czytelniczym.

14.09.2022 (środa) Kiermasz podręczników - przygotowanie i przeprowadzenie w czytelni akcji sprzedaży i zakupu używanych podręczników. Głównym celem akcji, było umożliwienie sprzedaży i zakupu używanych podręczników uczniom klas pierwszych i uczniom klas programowo wyższych. Kiermasz odbył się według zasad zawartych w regulaminie, który prezentowany był stronie www biblioteki i na tablicy informacyjnej przed wejściem do biblioteki.                              

Od września do czerwca prowadziłam Gazetkę Biblioteczno-Tematyczną poświęconą różnym wydarzeniom: (wrzesień) „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - 200. rocznica ich powstania. (październik) „Co upamiętnia Dzień Edukacji Narodowej”. (listopad) „Jak być dziś patriotą”. (grudzień) Polskie tradycje wigilijne. (styczeń) „Żyliśmy wśród was” - Getto Żydów w Zakliczynie. (marzec) „Z miłości do Polski - dziewczyny AK”. (kwiecień) „Jan Paweł II papież - pielgrzym”. (maj) „Skąd się wzięło święto Mamy”. (czerwiec) „Czytanie to uniwersytet myślenia” - dzień otwarty w bibliotece. Prowadzona była także Gazetka Informacyjna na której zamieszczano bieżące komunikaty, ogłoszenia, informacje dotyczące biblioteki, egzaminów maturalnych i szkoły. Cel: promocja czytelnictwa, biblioteki i szkoły.

Od września do października odbyły się zajęcia biblioteczne w pierwszych klasach LO, Technikum i Branżowej szkoły. Przeprowadziłam z uczniami spotkania, które miały na celu zaprezentowanie i zaproszenie do szkolnej biblioteki jako cichego, spokojnego miejsca, gdzie czytelnicy spotkają się z miłą, fachową poradą i obsługą.  Dokonałam też prezentacji czytelni i klubu młodzieżowego strefy przeznaczonej dla osób kreatywnych, lubiących swobodną wymianę myśli i pracę w małych  grupach.  

Od 28 do 30 września obyła matura próbna w czytelni. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę przed właściwym egzaminem dojrzałości. Diagnozę wiedzy przeprowadzono z j. polskiego,  matematyki i j. angielskiego na poziomie podstawowym.

29 września czytelnia była też miejscem prezentacji wiedzy ortograficznej. Miłośnicy ortografii pisali dyktando niepodległościowe „Po polsku o historii”.

27 października (czwartek) odbyła się wycieczka do Krakowa na Targi Książki pod opieką organizatorów, pani Anny Świerczek-Luna i moją. Ponad 50 uczniów z liceum, technikum i szkoły branżowej wzięła udział w 25 odsłonie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, inspirowaną polskim romantyzmem i 200 rocznicą wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu targów. Degustowaliśmy pyszny tort przygotowany specjalnie na tą okoliczność, potem udaliśmy się na spotkanie z wydawcami, księgarzami i pisarzami. Uczestnicząc w tym wielkim czytelniczym wydarzeniu, spędziliśmy miło czas i kupiliśmy ulubione książki.

10 listopada (czwartek) - Święto Patrona Szkoły. Przygotowałam wybranych uczniów klas pierwszych i zespół pocztu sztandarowego do ślubowania. Urocze ślubowanie na sztandar szkoły odbyło się według ceremoniału szkolnego z udziałem uczniów pocztu którzy wystąpili w reprezentacyjnych mundurach wojskowych. Był to najważniejszy moment uroczystości. Uczniowie pocztu także pełnili wartę honorową przy Galerii Wielkich Polaków i przed Józefem Piłsudskim w holu głównym szkoły podnosząc rangę święta patrona Szkoły.

12 – 14 i 19 – 21 grudnia odbyła się diagnoza umiejętności i wiedzy w czytelni. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę przed właściwym egzaminem dojrzałości z j. polskiego, matematyki, j. angielskiego, geografia, biologia i chemia na poziomie  rozszerzonym.

24 marzec - wyjście do kina „Za rogiem” z uczniami klasy 1 TBM na polski  film. pt. „Joohny” reż. Daniela Jaroszka. Uczniowie oglądnęli film oparty na prawdziwej historii księdza Jana Kaczkowskiego. Cel: film jako ważne narzędzie edukacyjne które wzrusza, uczy pokory, szacunku do człowieka i niesienia pomocy.  

18 kwietnia - promocja biblioteki w Dniu Otwartym Szkoły. Opracowanie i zamieszczenie relacji z wydarzenia na stronie www.biblioteka.zsp-zakliczyn.pl

10,11,16 maj - nadzorowanie pisemnej matury  z j. niemieckiego, biologii i geografii pozom rozszerzony.

18 maj (czwartek) pomoc w realizacji filmiku reklamującego i promującego bibliotekę szkolną ZSP Zakliczyn.

07 czerwiec (środa) - pomoc w realizacji gminnej wycieczki do Warszawy (ponad 100 uczniów) zorganizowanej przez Pana Dawida Chrobaka Burmistrza miasta i gminy Zakliczyn. Wycieczka byłą formą nagrody dla uczniów pocztu sztandarowego którzy reprezentowali społeczność szkolną ZSP w uroczystościach państwowych, powiatowych i gminnych. Opracowałam obszerną relację z odbytej wycieczki która zamieszczona została w zakliczyńskim periodyku „Głosiciel” oraz na stronie szkoły i biblioteki.

III. Działania na rzecz szkoły i współpracy w środowisku lokalnym, wynikające z planu pracy szkoły.

Opieka nad sztandarem i pocztem sztandarowym który pełni funkcję reprezentacyjną. Uczestnictwo i reprezentowanie szkoły w gminno-powiatowych i państwowych uroczystościach patriotyczno-religijnych:

01.09.2022. organizacja uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego ze sztandarem szkoły w sali widowiskowo-sportowej. 

12.09.2022 udział w uroczystym otwarciu boiska sportowego przy szkole.

11.09.2022 reprezentowanie szkoły w powiatowej i gminnej uroczystości patriotycznej w Rudzie Kameralnej pamięci majora Jana Dubaniowskiego w rocznicę śmierci Żołnierza Niezłomnego. Udział w polowej mszy św. Zapalenie znicza w miejscu śmierci "Salwy"; złożenie kwiatów pod pomnikiem mjra i jego żołnierzy w Rudzie; Uczestnictwo w spotkaniu i wysłuchaniu wspomnień o majorze. Oglądnięcie inscenizacji historycznej  walk NSZ w Małopolsce przygotowaną przez GRH „Żandarmeria”.

25.09.2022 reprezentowanie szkoły w powiatowej i gminnej uroczystości patriotycznej w Jamnej 78. rocznicę pacyfikacji wsi i bitwy batalionu „Barbara” 16 p.p. AK. Złożenie hołdu i kwiatów u stóp pomnika ofiar, uczestnictwo w mszy św. odprawionej na ołtarzu polowym „Pod dębem”, udział w spotkaniu refleksyjnym koło Domu bł. Czesława m.in. z  synem płk. Jerzego Pertkiewicza „Drzazgi”. Spotkanie miało na celu budzenie świadomości i poznawanie prawdy o historii własnego regionu. Wzmacnianie właściwych postaw patriotycznych.

01.10.2022 reprezentowanie szkoły w gminnej uroczystości patriotycznej w Woli Sróskiej 78. rocznicy ataku hitlerowskiego na szpitalik partyzancki AK w lasach Woli Stróskiej. Udział w apelu poległych partyzantów, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na "symbolicznym' grobie Władysława Mossoczego. Udział w polowej mszy św. koło leśnego szpitalika poległych żołnierzy AK. Cel:  Kreowanie szacunku wobec tradycji, przeszłości, symboli narodowych, promowanie postaw patriotycznych.

22.10.2022 reprezentowanie szkoły w gminnej uroczystości patriotycznej w Charzewicach pamięci poległych żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich podczas bitwy 19 listopada 1914 roku. Oddanie honorów, udział w polowej mszy w „Czarnym lesie”. Zwiedzanie „Mogił pamięci” - utrwalenie wiedzy o wydarzeniu historycznym.

30.10.2022 reprezentowanie szkoły w gminnej uroczystości patriotycznej w Słonej 78. rocznicy ataku hitlerowskiego na pluton ,,Radomyśl" batalionu „Barbara” 16 p.p. Armii Krajowej. Złożenie hołdu i kwiatów u stóp pomnika ofiar, zapalenie zniczy, uczestnictwo w polowej mszy św. odprawionej w intencji poległych żołnierzy. Refleksja w miejscu pamięci, utrwalanie wiedzy o wydarzeniu historycznym.

11.11.2022 reprezentowanie szkoły w gminnej uroczystości w Zakliczynie. 104 rocznica Odzyskania Niepodległości. Poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie. Manifestacji na rynek pod pomnik pomordowanych i poległych za Ojczyznę. Złożenie wiązanek u stóp pomnika. Udział w koncercie patriotycznym.

26.01.2023 pomoc w przygotowaniu i udział w państwowej uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci ofiar niemieckich zbrodni – Żydów i Polaków z Zakliczyna i okolic. Według opracowanego scenariusza ceremoniału odsłonięcia pomnika, pełnienie przez uczniów warty honorowej i prezentacja pocztu sztandarowego szkoły podczas uroczystości. Uczestnictwo zespołu pocztu w sesji historycznej w ratuszu, wysłuchanie wykładu Romana Gieronia z IPN Kraków i Adama Bartosza z muzeum okręgowego w Tarnowie.

05.03.2023 reprezentowanie społeczności szkolnej w gminnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Udział we mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie, sprawowanej w intencji mjra Jan Dubaniowski "Salwy" i wszystkich żołnierzy niezłomnych oraz w intencji Ojczyzny o pokój, zapalenie zniczy na grobie majora Dubaniowskiego w Zakliczynie.

W bieżącym roku szkolnym członkami pocztu sztandarowego byli: Natalia Stanuszek, Julia Korzeniowska, Paulina Mytnik, Justyna Jankoś z 2 LO, Anna Wieloszyńska, Oliwia Mikołajczyk, Marcel Budzyński z 1LO, Adrian Makówka, Krystian Ziółkowski 1TBM, Konrad Gierałt 2B i Filip Rzepecki 2TBM.

Prezentowanie sztandaru szkolnego przed każdą oficjalną uroczystością było poprzedzone szczegółowym instruktażem i praktycznymi ćwiczenia z zakresu musztry. Wyuczone umiejętności zespół pocztu prezentował w indywidualnych i zespołowych wystąpieniach publicznych na uroczystościach szkolnych, okolicznościowych, patriotycznych i religijnych.

 IV. SAMOKSZTAŁCENIE I DOSKONALENIE

  • Udział w radach pedagogicznych: potwierdzone listą obecności.
  • Uczestnictwo w szkoleniach organizowanych w ZSP potwierdzone listą obecności.                                                                                                                                               
     
    V.PRACE ZWIĄZANE ZE ZBIORAMI
  • Gromadzenie: od września do czerwca 2022/2023 r. uzupełniono lektury i podręczniki do nowej podstawy programowej.
  • Ewidencja zbiorów: Wpisu nabytków do głównej księgi inwentarzowej MOL Optivum [Księgi inwentarzowe - egzemplarze] dokonano na podstawie otrzymanych książek i rachunków (faktur VAT). Rachunki opisano i przekazano do księgowości - w bibliotece przechowuje się kopie zaksięgowanych faktur wg. art. 112aa ust. 1.
  • Opracowanie zbiorów: Bieżące nabytki skatalogowano w komputerowym systemie „ MOL” – do każdej książki sporządzono opisy bibliograficzne zgodnie z obowiązującą normą BN, umożliwiające zidentyfikowanie zakupiony dokument. Oznakowano każdy egzemplarz okrągłą pieczęcią biblioteczną w trzech miejscach (na odwrocie karty tytułowej, wybranej stronie i na końcu tekstu), odręcznie wpisano w miejscu pieczątki, nadane numery inwentarzowe. Oprawiono nabytki folią samoprzylepną, głównie lektury. Rozmieszczono (ustawiono) książki na półkach w układzie działowo – alfabetycznym.
  • Konserwacja i zabezpieczanie zbiorów: z końcem roku szkolnego 40 uszkodzonych woluminów zabezpieczono taśmą klejącą.

W roku szkolnym 2022/2023 kontynuowano prace związaną z  „przenoszeniem”  opisów ze starych papierowych ksiąg inwentarzowych i rejestrowanie ich w elektronicznej bazie danych MOL, rejestrację zakończono w styczniu 2023. Obecnie wszystkie zbiory i zasoby adiowizualne biblioteki są skomputeryzowane. Najbardziej pracochłonne było tworzenie formularzy bibliograficznych dla starych wydań i dokumentów w formie elektronicznej: słuchowych, muzycznych i audiowizualnych. Dlatego też, rejestracja zbiorów  była długoletnim działaniem, ale opłaciła się. Obecnie wszystkie „stare księgi”, mają odzwierciedlenie w rejestrze komputerowym. Rejestr wszystkich zbiorów w komputerowej bazie, ułatwia wyszukiwanie, sprawdzanie i pozyskiwanie informacji o nich.

VI. PRACE ADMINISTRACYJNE I ORGANIZACYJNE

  • Opracowanie rocznego planu pracy na rok szkolny 2022/2023
  • Dokumentowanie pracy biblioteki: prowadzenie dziennika bibliotecznego, sporządzanie kopii dokumentów finansowo-księgowych, sporządzanie  rocznego sprawozdania z wpływów dla księgowej, sporządzanie rocznego sprawozdania z działalności biblioteki, sporządzanie statystyk czytelniczych.
  • Informowanie w zakresie dyżurów i pracy Biblioteki na stronie www biblioteki i szkoły, afiszami na parterze w  budynku, pokoju nauczycielskim i przed biblioteką.

VII. KOMPUTERYZACJA

  • Obsługa i aktualizowanie programu komputerowego MOL Optivum
  • Prowadzenie strony http://www.biblioteka.zsp-zakliczyn.pl                                                                                                                                                                              

Praca w bibliotece odbywała się zgodnie z ustalonymi godzinami pracy biblioteki w wymiarze 30 godzin i jednej godziny przeznaczonej na konsultacje.

 

 

Z działalności biblioteki

Za rok szkolny  2021/2022


 

I. DANE DOTYCZĄCE UDOSTĘPNIANIA dokumentów bibliotecznych:

Liczba zapisanych uczniów w bibliotece: 459 

Liczba aktywnych czytelników (z kart czytelników): 270 

Liczba ogółem wypożyczonych dokumentów: 628

Liczba wypożyczeń na jednego czytelnika: 2,32 (na ucznia 1,36)

 

II. Działania pracy biblioteki szkolnej wspierające proces edukacji:

04.09.2021. Narodowe Czytanie – wspólne czytanie „Moralność Pani Dulskiej” G. Zapolskiej odbyło się w Bibliotece Publicznej im. O. Jana Góry w Zakliczynie. Do ogólnopolskiej akcji zgłosiło się 8 uczniów z pierwszych klas liceum i technikum ZSP Zakliczyn. W sobotę w auli biblioteki publicznej wspólnie z uczniami szkół podstawowych, p. Dawidem Crobakiem - burmistrzem Zakliczyna, p. Ireną Kusion - radną powiatu tarnowskiego i gospodarzami biblioteki publicznej mieliśmy przyjemność i okazję wspólnego czytania na głos. Uczestnictwo w sobotnim spotkaniu czytelniczynm było bardzo dobrym sposobem na spędzenie czasu wolnego. Celem akcji jest: promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą oraz propagowanie dzieł polskiej literatury i ich prezentacja w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

14.09.2021. Kiermasz podręczników odbył się w czytelni z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych. Na stronie szkoły i na bibliotecznej tablicy informacyjnej zamieszczano zasady dotyczące sprzedaży podręczników. Przed sprzedażą książek odbyło się z uczniami (sprzedającymi) spotkanie na którym udzielono praktycznych informacji w zakresie wyceny i sprzedaży. Akcja sprzedaży trwała przez tydzień na każdej przerwie. Celem kiermaszu było: umożliwienie sprzedaży i zakupu używanych podręczników uczniom z liceum, techniku i szkoły branżowej oraz uczenie wydatkowania środków w sposób celowy i oszczędny.

22-26.09.2021 delegowana ze szkoły do opieki nad przydzieloną grupą uczniów z małopolskich szkół ponadpodstawowych (LO Zakliczyn, ZSP Gorlice, III i IV LO Tarnów). Udział i opieka nad uczniami uczestniczącymi w zajęciach edukacyjnych z przedmiotów ogólnych w ramach projektu ”Małopolska Chmura edukacyjna – nowy model nauczania” w Krakowie na UJ w instytucie geografii i na UR.

Od września do czerwca przed Biblioteką w formie edukacyjnej gazetki ściennej promowano ważne rocznicowe i okolicznościowe wydarzenia: 75 rocznice urodzin Stanisława Barańczaka (wrzesień), „Jak być dziś patriotą” (październik), Polskie tradycje wigilijne (grudzień) Ukraina Juliusza Słowackiego – „Solidarni z Ukrainą” (luty),  Polska moja Ojczyzna – połączona z wystawą Symbole Narodowe (marzec – kwiecień), Skąd się wzięło święto Dzień Matki (maj). „Czytanie to uniwersytet myślenia” - dzień otwarty w bibliotece – (czerwiec). Zamieszczano także komunikaty z CKE i bieżące informacje dotyczące biblioteki i szkoły. Cel: atrakcyjna forma kształcąco-wychowawcza, promocja czytelnictwa, działalność informacyjno-edukacyjna.

28 marca 2021 Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o UJ do udziału w konkursie zgłosiło się dwóch uczniów: Oliwia Dyngosz i Oskar Soska z 3 LO przygotowanie uczniów trwało od grudnia do 20 marca. Udział uczniów w pierwszym etapie (eliminacje okręgowe w formie zdalnej) polegały na rozwiązaniu testu (100 pytań w ciągu 60 min.) oraz odpowiedzi na jedno pytanie opisowe. Konkurencja była bardzo duża (głównym celem było zdobycie indeksu na UJ). Udział w konkursie to wyzwanie które wymagało ogromnego zaangażowania czytelniczego: 13 tekstów książkowych w tym 4 publikacje w całości i 13 tekstów z Alma Mater. Nasi uczniowie osiągnęli dobrą lokatę tuż za „podium” i okazali, że można oderwać się od codziennej rutyny szkolnej i wykorzystać swój potencjał w innych obszarach zyskując dodatkową wiedzę w konkretnej dziedzinie. Celem biblioteki było: pozyskanie literatury i materiałów dotyczących konkursu, wzbogacenie bibliotekę o zasoby będące w kręgu zainteresowań uczniów, zapewnienie w bibliotece warunków do rozwijania zainteresowań, aspiracji uczniów. Wzbogacenie uczniów w wiedzę i umiejętności wykraczające poza treści zawarte w podstawie programowej. Praca czytelniczo-wychowawcza.

07, 20, 27 kwietnia 2021 koordynacja Powiatowego Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwsza część pisemna w kategorii wiedzy o państwowych symbolach polski i szkolnych oraz ceremoniału szkolnego odbyła się 7 kwietnia.  Druga część (praktyczna) z musztry ze sztandarem odbyła się 27 kwietnia w tym też dniu nastąpiło oficjalne wręczenie nagród laureatom w obu konkurencjach turnieju. Zorganizowano także szkolenie (20 kwietnia) z elementów musztry i ceremoniału szkolnego dla zespołów pocztów sztandarowych i ich opiekunów. Reprezentanci naszej szkoły i Laureaci w obu konkurencja turnieju to: Filip Rzepecki, Natalia Stanuszek, Justyna Jankoś i Julia Korzeniowska.

12,17,18 maja 2022 nadzorowanie części pisemnej egzaminu maturalnego w wiosennej sesji poziom rozszerzony biologia oraz z wydłużonym czasem: historia, geografia.

14.06.2021 Rowerowa wycieczka turystyczno–rekreacyjna zorganizowana dla zespołu (uczniów) reprezentujących  sztandar szkoły – nagroda za wzorowe zachowanie i pełnienie funkcji. Opieka z panem Mariuszem Lasotą.

III. Działania  na rzecz szkoły i współpracy w środowisku lokalnym, wynikające z planu pracy szkoły.

01.09.2021. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego z sztandarem - msza w parafii św. Idziego w Zakliczynie i w sali widowiskowo – sportowej ZSP z zachowaniem procedur sanitarnych. 

19.09.2021 w Rudzie Kameralnej pamięci majora Jana Dubaniowskiego w 74 rocznicę śmierci Żołnierza Niezłomnego. Udział w polowej mszy św. Zapalenie znicza w miejscu śmierci "Salwy"; złożenie kwiatów pod pomnikiem mjra i jego żołnierzy w Rudzie; Uczestnictwo w spotkaniu i wysłuchaniu wspomnień o majorze. Oglądnięcie inscenizacji historycznej  walk NSZ w Małopolsce przygotowaej przez GRH „Żandarmeria” Tarnów.

26.09.2021 w Jamnej 77. rocznicy pacyfikacji wsi i bitwy batalionu „Barbara” 16 p.p. AK. Przygotowanie zespołu pocztu sztandarowego do uczestnictwa w uroczystości. Uczniowie pod opieką p. M. Michalik złożyli wiązankę przed pomnikiem, uczestniczyli w polowej mszy świętej. Cel: Wzmacnianie właściwych postaw patriotycznych i utrwalenie wiedzy historycznej o regionie.

10.10.2021 w Woli Sróskiej 77. rocznicy ataku hitlerowskiego na szpitalik partyzancki AK w lasach Woli Stróskiej. Udział w apelu poległych partyzantów, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na "symbolicznym " grobie Władysława Mossoczego. Udział w polowej mszy św. koło leśnego szpitalika poległych żołnierzy AK. Cel:  Kreowanie szacunku wobec tradycji, przeszłości, symboli narodowych, promowanie postaw patriotycznych.

17.10.2021 w Charzewicach pamięci poległych żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich podczas bitwy 19 listopada 1914 roku. Oddanie honorów, udział w polowej mszy w „Czarnym lesie”. Zwiedzanie „Mogił pamięci” -  reflksja w miejscu zbiorowej mogiły.

24.10.2021 w Słonej 77. rocznicy ataku hitlerowskiego na pluton ,,Radomyśl" batalionu „Barbara” 16 p.p. Armii Krajowej. Złożenie hołdu i kwiatów u stóp pomnika ofiar, zapalenie zniczy, uczestnictwo w polowej mszy św. odprawionej w intencji poległych żołnierzy. Refleksja w miejscu pamięci, utrwalanie wiedzy o wydarzeniu historycznym.

10.11.2021 Święto Patrona Szkoły – Józefa Piłsudskiego. Uroczyste prowadzenie ceremoniału ślubowania uczniów klas pierwszych i uczniów powołanych w skład pocztu sztandarowego - przekazanie sztandaru. Uroczyste ślubowanie poprzedzone było szkoleniem dla reprezentantów klas pierwszych i zespołu uczniów pocztu sztandarowego z zakresu musztry ceremonialnej. Szkolenie przeprowadził Pan Wieńczysław Pawłowski z OSP Zakliczyn.

11.11.2021 Narodowe Święto Niepodległości poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie. Oddanie honorów i szacunku do Ojczyzny i walczących o Wolność.

21.12.2021 Odsłonięciu przed budynkiem szkoły popiersia patrona szkoły J. Piłsudskiego. Udział i organizacja oficjalnej uroczystości z zespołem pocztu sztandarowego.

06.03.2022 Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Udział we mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie, sprawowanej w intencji mjra Jan Dubaniowski "Salwy" i wszystkich żołnierzy niezłomnych oraz w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie, zapalenie zniczy na grobie majora Dubaniowskiego – cmentarz w Zakliczynie. O 13.00  przed odnowionym Pomnikiem Poległych i Pomordowanych za Ojczyznę w latach 1944-1956 na zakliczyńskim rynku, złożono wiązanki kwiatów przez delegację pocztu sztandarowego.

29.04.2022 Uroczyste pożegnanie klas maturalnych

24.06. 2022 Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Opieka w roku szkolnym 2021/2022 nad sztandarem szkoły i powołanym zespołem uczniów. Pełnienie funkcji opieki i reprezentowanie sztandaru szkoły jest zaszczytem. Uczniowie - poczet sztandarowy reprezentował całą społeczność szkolną i uświetniał wszystkie najważniejsze uroczystości szkolne i lokalne. W szczególności patriotyczno-religijne.

W bieżącym roku szkolnym członkami Pocztu Sztandarowego byli:

Magdalena Marcinkiewicz, Paulina Mytnik, Julia Korzeniowska, Natalia Cepiga, Julia Migdał, Justyna Jankoś, Natalia Stanuszek, Konrad Gierałt, Adrian Pałka, Filip Rzepecki.

Prezentowanie sztandaru szkolnego co roku jest poprzedzone szczegółowym instruktażem z musztry i ćwiczeniami postawy do prezentowania sztandaru w uroczystościach. Dodatkowo uczniowie nabywają co roku nowe umiejętności i wiedzę z zakresu publicznych wystąpień i ceremoniału które wykorzystują w uroczystościach  okolicznościowych i patriotycznych. W tym roku szkolnym zaproszono do współpracy funkcjonariuszy służb mundurowych OSP z Zakliczyna pana Wieńczysława Pawłowskiego i pana Tadeusza Trytka. Celem szkolenia było nabycie dodtkowych umiejętności w zakresie ceremoniału pocztu sztandarowego i musztry ceremonialnej podczas ślubowania (klas pierwszych i pocztu sztandarowego) według najwyższych wzorców wojskowych. Na szkoleniu oprócz praktycznych ćwiczeń z musztry, omówione zostały obowiązki i zadania jakie spoczywają na sztandarowym i asyście w czasie uroczystości państwowych i religijnych ze sztandarem. Szkolenie prowadzone były w sposób bardzo ciekawy, prowadzący służyli radą i pomocą, a młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem w trakcie szkolenia.

IV. SAMOKSZTAŁCENIE I DOSKONALENIE

  • Udział w radach pedagogicznych: potwierdzone listą obecności.
  • Uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez dyrektora ZSP potwierdzone listą obecności.

V. PRACE ZWIĄZANE ZE ZBIORAMI

  • Gromadzenie: od września do czerwca 2021/2022 r. zakupiono: 80 dokumenty na kwotę 2435,39.-
  • Ewidencja zbiorów: Wpisu nabytków do głównej księgi inwentarzowej MOL Optivum (Księgi inwentarzowe – egzemplarze) dokonano na podstawie otrzymanych książek i rachunków (faktur VAT) potwierdzające zakupione podręczniki i lektury do nowej podstawy programowej. Rachunki opisano i przekazano do księgowości - w bibliotece przechowuje się opisane kopie zaksięgowanych rachunków.
  • W roku szkolnym 2021/2022 nadal kontynuowano przeniesienie opisów bibliograficznych ze starych papierowych ksiąg inwentarzowych do bazy danych MOL.
  • Opracowanie zbiorów: Zakupione nabytki  skatalogowano w komputerowym katalogu „ MOL” – do każdej książki sporządzono opisy bibliograficzne umożliwiające zidentyfikowanie zakupionego dokumentu. Deskryptory wprowadzone do komputerowej bazy danych (szkolnego katalogu MOL) zostały opracowane zgodnie z obowiązującą normą BN. Każdy zakupiony egzemplarz, oznakowano: opieczętowano okrągłą pieczęcią w trzech miejscach (na odwrocie karty tytułowej, wybranej stronie i na końcu tekstu), wpisano numery inwentarzowe. Zabezpieczono przed uszkodzeniem folią samoprzylepną głównie lektury. Rozmieszczono (ustawiono) książki  na półkach w układzie działowo – alfabetycznym.
  • Konserwacja i zabezpieczanie zbiorów: z końcem roku szkolnego 30 uszkodzonych woluminów zabezpieczono taśmą do konserwacji książek.

   VI. PRACE ADMINISTRACYJNE I ORGANIZACYJNE

  • Opracowanie rocznego planu pracy na rok szkolny 2021/2022
  • Dokumentowanie pracy biblioteki: sporządzanie kopii dokumentów finansowo-księgowych, sporządzanie  rocznego sprawozdania z wpływów dla księgowej, sporządzanie rocznego sprawozdania z działalności biblioteki, sporządzanie statystyk czytelniczych, selekcja podrwczników i książek zawodowych zdezaktualizowanych (wycofanie pozycji nieaktualnych).
  • Informacja w zakresie dyżurów i  pracy Biblioteki została umieszczona na stronie www biblioteki i szkoły, na parterze w holu przed wejściem do budynku, sekretariacie szkoły, pokoju nauczycielskim i przed biblioteką.

VII. KOMPUTERYZACJA

Stan Czytelnictwa 2022

Klasowy ranking 2022 

 

Odsłony: 2332