Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: piątek, 28 marzec 2025 Maria Soska

Wręczenie nagród w konkursie czytelniczym na najlepszą recenzję książki! 

27 marca w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste wręczenie nagród w szkolnym konkursie czytelniczym, którego mottem przewodnim było „Ja Czytam, Ty Czytasz, - My Czytamy!”. Nagrody wręczyli Dyrektor szkoły oraz reprezentanci jury konkursowego - Pani Anna Wypasek-Śledź i Pani Anna Luna-Świerczek. Serdecznie gratulujemy Laureatom: Bartłomiejowi Wojtasowi, który zdobył 1. miejsce, Dagmarze Pacurze i Maksymilianowi Żychowskiemu, którzy zajęli 2. miejsce, oraz Gabrielowi Pisarkowi i Julii Potępie, którzy zdobyli 3. miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Biel, Maciej Sapała, Artur Muszyński, Miłosz Hołda, Julia Kuna. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

Po uroczystym wręczeniu nagród uczniowie obejrzeli fragment ekranizacji powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Potop”  w reżyserii  Jerzego Hoffmana z  1974 roku. Projekcja filmu poprzedzona została krótką prezentacją dotyczącą  twórczości polskiego noblisty oraz historii produkcji filmu przygotowaną przez panią Annę Wypasek-Śledź. Wysłuchanie ciekawej prelekcji o pisarzu oraz obejrzenie ekranizacji filmowej  wzbogaciło wiedzę uczniów na temat twórczości literackiej i filmowej.

Wydarzenie miało na celu wzmocnienie czytelnictwa i podkreślenie roli biblioteki szkolnej jako centrum życia kulturalno-edukacyjnego. Działania te wpisują się w realizację „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom,  zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych konkursach oraz do dalszego rozwijania pasji czytelniczych.

Organizatorzy

Konkurs na recenzję książki rozstrzygnięty!

Z radością informujemy, że czytelniczy konkurs na recenzję książki którego mottem przewodnim było„Ja Czytam, Ty Czytasz – My czytamy” został rozstrzygnięty!. Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Podstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie. Celem przedsięwzięcia była promocja czytelnictwa, literatury pięknej oraz nowości książkowych wśród młodzieży, zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Konkurs skierowany był do uczniów klas 1-4 Technikum, a wzięło w nim udział 87 uczestników. Uczniowie prezentowali różnorodne gatunki literackie, w tym science fiction, powieści przygodowe, fantastykę, literaturę młodzieżową. Recenzje oceniane były przede wszystkim pod kątem oryginalności przedstawienia tekstu literackiego, kreatywności oraz wartości merytorycznej recenzji, a także jej przydatności dla innych czytelników.

3 marca 2025 roku Jury w składzie: p. Anna Wypasek – Śledź (przewodnicząca), p. Anna Luna – Świerczek i p. Danuta Skalska – Cygan (członkinie).                                                                

Wyróżniło:

Jakuba Biela z klasy 4 TMB za recenzję książki pt. Wesele Stanisława Wyspiańskiego,

Macieja Sapałę z klasy 3 TMB za recenzję książki pt. Dziady Adama Mickiewicza,

Artura Muszyńskiego z klasy 4 TMB za recenzję książki pt. Makbet Williama Szekspira,

Miłosza Hołdę z klasy 1 Technikum  za recenzję książki pt. Mężczyzna i chłopiec Tony'ego Parsonsa,

Julię Kuna z klasy 2 TTG za  recenzję książki pt. Szóstka Wron Leigha Bardugo.

I miejsce zdobył Bartłomiej Wojtas z klasy 3 TBM za recenzję książki pt. Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupérygo.

II miejsce ex aequo zdobyli: Dagmara Pacura z klasy 1 Technikum za recenzję książki pt. 11 papierowych serc Kelseya Haratała i Maksymilian Żychowski z klasy 4 TMB za recenzję książki pt. Metro 2033 Dmitrija Glukhovskyego.

III miejsce ex aequo zdobyli: Julia Potępa z klasy 2 TTG za recenzję książki pt. D’Artagnan Aleksandra Dumasa i Gabriel Pisarek z klasy 3 TMB za recenzję książki pt. Ostatnie życzenie Andrzeja Sapkowskiego.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

Nagrody książkowe zostaną wręczone 19 marca 2025 roku w bibliotece, w ramach obchodów 120. rocznicy przyznania Literackiej Nagrody Nobla polskiemu pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi.

Konkurs wpisuje się w realizację zadań związanych z „Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2. na lata 2021–2025"

Szkolny Konkurs na Recenzję Książki

 RecPlakat

REGULAMIN KONKURSU

OŚWIADCZENIE

Czytaj więcej...

Pamięć i Tożsamość

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: poniedziałek, 14 październik 2024 Maria Soska

 

Uroczystość patriotyczno-religijna w Charzewicach

13 października (w niedzielę) uczniowie: Katarzyna Toboła i Dawid Styczeń z naszej szkoły reprezentowali nas podczas gminnej uroczystości patriotyczno – religijnej, która odbyła się na cmentarzu wojennym nr 290 z okresu I wojny światowej w Charzewicach.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą Różańca świętego, po czym delegacje samorządowe i szkolne przed kamiennym obeliskiem złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych w tych okolicach 19 listopada 1914 roku. Na cmentarzu nr 290 spoczywa 109 żołnierzy armii austriackiej i 52 żołnierzy armii rosyjskiej. Są wśród nich także Polacy, którzy zmuszeni zostali przez zaborców do walki przeciwko sobie, po dwóch stronach frontu.

 

Czytaj więcej...

Kiermasz

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: niedziela, 15 wrzesień 2024 Maria Soska

Kiermasz

używanych podręczników

w roku szkolnym 2024/2025

19 września w czwartek odbył się w naszej szkole w czytelni  kiermasz książek - używanych podręczników ogólnych do technikum, liceum i szkoły branżowej oraz książek zawodowych. Jest to akcja, która w naszej szkole odbywa się od kilkunastu lat i cieszy się niesłabnącym powodzeniem zarówno u sprzedających jak i kupujących. Wczoraj na kiermaszu wiele książek znalazło nowych właścicieli. Mamy nadzieję, że zakupione książki zawodowe i podręczniki ogólne, będą dobrze Wam służyły w nowym roku szkolnym!. Akcja była poprzedzona informacją o terminie jej przeprowadzenia, odbyło się spotkanie z uczniami sprzedającym, na którym przygotowano książki do sprzedaży, stanowiska dla sprzedających wraz z wyodrębnioną przestrzenią dla kupujących uczniów i rodziców. 

Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie, organizację i przeprowadzenie akcji w dniu 19 września, oraz wszystkim uczniom za udział w kiermaszu

Mottem 11 edycji kiermaszu towarzyszyło hasło: "Daj długie życie książkom - podręcznik to też książka, która uczy i inspiruje do działania".

 

Czytaj więcej...

Wycieczka

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: piątek, 21 czerwiec 2024 Maria Soska

NAGRODA - wycieczka do Warszawy – zwiedzanie Belwederu i Sejmu RP

19 czerwca, na zaproszenie Poseł na Sejm RP Pani Anny Pieczarka, zespół pocztu sztandarowego Liceum Ogólnokształcącego i Technikum wraz z uczniami Szkół Podstawowych z  Zakliczyna, Filipowic, Faściszowej, Gwoźdźca, Wróblowic, Paleśnicy i Stróż  wraz z opiekunami P. Marią Soską, P. Waldemarem Chrobakiem, P. Ireną Flakowicz, P. Stanisławem Ramianem, P. Dariuszem Stojowskim, P. Bożeną Głowacką, P. Kamilą Machetą, P. Marzeną Curyłło, P. Małgorzatą Rudnicką, P. Dorotą Pachotą oraz P. Sylwią Kowalik  i P. Anną Mastalerz z urzędu gminy wzięli udział w wyjątkowej wycieczce – nagrodzie za wzorową postawę i  bardzo dobre wyniki w nauce. 115 uczestników wycieczki zwiedziło pierwszą rezydencję Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz wizytowali najważniejszą instytucję demokratycznego państwa prawa - Sejm RP. Organizatorem wycieczki był Burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak, koordynatorem  była Pani Agnieszka Malisz z urzędu gminy Zakliczyn.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Belwederu - klasycystycznego pałacu w Łazienkach Królewskich. W dolnej części budynku oglądaliśmy wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Prezentowane w gablotach  pamiątki i artefakty, plakaty, druki, związane z osobą marszałka świadczą, że był postrzegany za życia jak i po śmierci  jako wielki człowiek walczący o niepodległą i suwerenną Polskę.  W górnej części rezydencji zwanej mieszkalną zwiedziliśmy: osobisty gabinet marszałka wraz z jego prywatnym salonikiem, salę zieloną, marmurową, malinową, kominkową i najbardziej reprezentacyjną salę pałacu zwaną Pompejską.

Alejami ujazdowskimi udaliśmy się do Sejmu RP. Zwiedzanie odbyło się w dwóch grupach, po spełnieniu wszystkich formalnych procedur, przeszliśmy podziemnym korytarzem do sali w której zaprezentowano nam makietę kompleksu budynków Sejmu i gmachu Senatu, udaliśmy się na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu, gdzie uczniowie  wysłuchali ciekawych informacji dotyczących historii polskiego parlamentu oraz pracy posła. W holu głównym Sejmu na pierwszym piętrze zapoznano młodzież z tablicą upamiętniającą Posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, w dolnym holu uczniowie obejrzeli dawne laski marszałkowskie – symbole władzy marszałka Sejmu i Senatu.

Ostatnim punktem pobytu naszej wycieczki była kultowa kawiarnia „Czytelnik” przy ul. Wiejskiej. Założycielką  restauracji była Maria Iwaszkiewicz, pisarka, felietonistka i redaktorka wydawnictwa po tą samą nazwą. W  1957 roku Iwaszkiewiczowie przekształcili zwykłą stołówkę w kawiarnię, która stała się miejscem spotkań, wszystkich, którzy potrzebowali "oddechu myśli" bez państwowego nadzoru i cenzury.  W kawiarni spotykali się ówcześni polscy literaci, poeci, artyści, profesorowie, dziennikarze, filmowcy, aktorzy, współpracownicy wydawnictwa i intelektualiści - cyniczni względem komunistycznej rzeczywistości. Kawiarnia do dziś zachowała niezmieniony wystrój i klimat, który przyciąga współczesnych artystów, dziennikarzy i polityków.  W kultowej restauracji zjedliśmy smaczny dwudaniowy obiad z deserem.

Obiad dla uczestników wycieczki ufundował Pan Marek Jakubas właściciel Firmy Transportowo Usługowej EURO – BUS. Wyrażamy ogromną wdzięczność za wsparcie finansowe i fantastyczną podróż oraz wielkie słowa uznania dla kierowców - pierwsza klasa !!!.

Pełni wrażeń i pozytywnych emocji o godz. 16:30 udaliśmy się do autokarów. Droga powrotna upłynęła nam bardzo szybko, w miłej i rozśpiewanej atmosferze:))